پخش پیچ و مهره در تهران

انواع پیچ و مهره و کاربرد های آن در زندگی روزمره

پیچ و مهره
تاریخچه پیچ
می 1, 2019
پیچ و مهره
بیشترین کاربرد پیچ و مهره در صنایع به کدام صنعت اختصاص دارد؟
می 2, 2019
پیچ و مهره

پیچ و مهره

پیچ و مهره و انواع مختلف آن

انواع پیچ و مهره

پیچ و مهره دارای انواع مختلفی است که هر کدام کاربری های خاصی دارند ما در این مقاله به بررسی برخی از آنها می پردازیم .

تا وقتی اسم پیچ و مهره می آید، همه ما به یاد هنگامی می افتیم که با پدر خود در حال درست کردن و بستن وسیله ای در جعبه ابزار پدرمان بودیم و انواع پیچ و مهره ها را امتحان می کردیم. در ذهن همه ما، پیدا کردن پیچ و مهره مساوی با پیدا کردن سوزن در انبار کاه بود و سعی می کردیم با همان اولین پیچ، دستگاه را هر طوری که شده سرهم بندی کنیم.

نشناختن انواع پیچ ها یکی از مهم ترین مشکلاتی است که با آن در هنگام جستجوی یک پیچ و مهره مواجه می شویم. همیشه برای پیدا کردن یک پیچ مناسب، چندین نوع مختلف را بیرون می آوریم تا در نهایت یکی متناسب با مهره پیدا شود؛ اما اگر از اول انواع پیچ و مهره را به خوبی بشناسیم، دیگر دچار این دردسرها نمی شویم  که این مسئله باعث افزایش سرعت کارمان خواهد شد.

انواع پیچ و مهره

۱٫ پیچ و مهره ماسوره ای

آشناترین پیچ و مهره بین تمامی افراد است. خیلی از افراد نام این نوع پیچ ها نمی دانند؛ ولی در بسیار از ابزارها و بسته بندی قطعات به خصوص خودرو از این نوع پیچ ها استفاده شده است. مشخص ترین حالت این نوع پیچ ها، سر آن ها است که به صورت چند ضلعی است و دارای قطرهای بزرگی می باشند. قطر آن ها به صورت ۰٫۳۵ و ۰٫۵ اینچ هستند و از این رو قدرت بیشتری نسبت به بقیه دارند. همچنین جنس آن ها از فولاد ضد زنگ است و برای باز و بسته کردن پیچ های ماسوره ای از آچار فرانسه استفاده می شود.

۲٫ پیچ و مهره گوه ای

پیچ های گوه ای نیز دو سر ماسوره ای به حساب می آیند. ساختار این پیچ ها دارای یک مهره و بدنه گلاویز شده است که توسط یک گیره به همدیگر متصل می شوند. قطر این نوع پیچ ها مانند ماسوره ای به صورت ۰٫۳۵ و ۰٫۵ اینچ است؛ اما قدرت و استحکام این نوع نسبت به ماسوره ای کمتر است.

 ۲٫ پیچ های چسب دار

از قوی تری و مستحمکترین پیچ ها هستند و در مکان های استحکام نگه دارنده اهمیت دارد، از این نوع پیچ استفاده می شود. مهم ترین کاربرد این نوع پیچ ها در صخره ها یا سنگ ها است تا حتی این قابلیت را دارند که در صورت بزرگ تر بودن مهره از پیچ، از چسب ها برای پوشاندن فضا استفاده شود که خود این مساله، باعث افزایش قدرت آن ها خواهد شد.

۴٫ پیچ های متراکم شدنی

سر و ته این پیچ ها شبیه به دکمه است و از این رو آن ها را پیچ و مهره سر دکمه ای نیز می نامند. با وارد کردن چکش به سر پیچ ها، آن ها به دیواره های سوراخ چسبیده و اتصال فوق العاده محکمی را برقرار می کنند.

۵٫ پیچ سرتمه ای

این نوع پیچ برای خیلی از افراد آشنا است. سر این نوع پیچ ها دارای شیارهایی است که با پیچاندن آن به داخل سطح فرو می روند و باعث اتصال به دو قطعه می شوند. امروزه این پیچ ها جای خود را به پیچ های ماسوره ای دادند.

البته انواع پیچ های دیگری هم نیز وجود دارد که شامل پیچ های پوشش دار، پیچ هایی با عمر طولانی پتزل، گشتاوری، توپی آلومینیوم و میخی زاماک که بعضی از آن ها امروزه دیگر کاربردی ندارند. پیچ های نوع اولی بیشترین نوع استفاده را در مصارف خانگی دارند و بقیه در صنعت و بسته به نوع هرکدام استفاده می شود.

پیچ و مهره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.