پخش پیچ و مهره در تهران

تفاوت و مقایسه پیچ و مهره آهن و خشکه

پیچ و مهره
پیچ و مهره های که گالوانیزه نمی شوند
می 8, 2019
پیچ و مهره
بست های رزوه دار
می 11, 2019
پیچ و مهره

پیچ و مهره

تفاوت و مقایسه پیچ و مهره آهن و خشکه

انتخاب بین پیچ و مهره آهن و خشکه در اصطلاح عامیانه پیچ و مهره ها، یکی از سوالات متداول در انتخاب جنس پیچ و مهره ها می باشد. اصطلاح پیچ های آهنی به کلاس ۴٫۸ و ۵٫۶ پیچ و مهره های کم کربن گفته می شود که امروزه در بازار کلاس ۵٫۶ آن کاربرد بسیار گسترده تری دارد. اصطلاح پیچ خشکه معمولا به کلاس ۸٫۸ از پیچ ها با کربن متوسط و همراه با عملیات حرارتی اطلاق می شود.

کلاس ها و گرید های مختلف پیچ و مهره از قبیل ۴٫۸، ۵٫۶، ۸٫۸ که در اینجا مورد مقایسه قرار میگیرند و کلاس های بالاتر آن ها از قبیل ۱۲٫۹ و ۱۰٫۹ با درج این اعداد بر روی گل پیچ مشخص شده اند. این اعداد که با دات یا نقطه جدا شده اند دو بخش دارند که عدد اول از چپ ضربدر ۱۰ میزان بار بر حسب کیلوگرم که هر میلیمتر مربع از سطح مقطع پیچ می تواند تحمل کند را نشان می دهد تا زمانیکه به تنش تنسایل خود برسد. این عدد ضربدر صد را با مگا پاسکال نیز معرفی می کنند. یعنی تنسایل کششی پیچ و مهره کلاس ۵٫۶ برابر ۵۰۰ MPA می باشد و تنسایل مقاومتی پیچ و مهره کلاس ۸٫۸ و یا خشکه ۸۰۰ MPA است.

۱Mpa = 0.145 ksi

۱ksi = 6.894 Mpa

تبدیل واحد ها

عدد دوم درج شده بر روی پیچ ها ضربدر صد بیان گر درصدی از تنسایل مقاومتی است که پیچ بدون تغییر شکل و کشیدگی می تواند تحمل کند. یعنی پیچ های آهنی کلاس ۵٫۶ تا ۶۰ درصد از تنسایل مقاومتی خود یعنی ۳۰۰ MPA تنش را بدون تغییر شکل و پیچ های خشکه کلاس ۸٫۸ تا ۸۰ درصد از تنسایل مقاومت خود یعنی ۶۴۰ MPA را بدون تغییر شکل تحمل می کنند.

در زیر لینک مقاومت وزنی و تنشی مربوط به هر دو کلاس برای قطر های مختلف پیچ های شش گوش بطور کامل در جداولی توسط گروه مهندسین پیچ و مهره آژاکس آورده شده است.

تنسایل و مقاومت وزنی قطر های مختلف پیچ آهنی ۵٫۶

تنسایل و مقاومت وزنی قطر های مختلف پیچ خشکه ۸٫۸

علامت روی پیچ

مشخصات

نوع اتصال

جنس

حدود ابعاد به میلی متر

مشخصات مکانیکی

بار گواه Mpa

تنش تسلیم حداقل Mpa

حداقل تنسایل Mpa

۵٫۶

ISO R898-1 class 5.6

پیچ شش گوش و استاد بولت

آهن

همه سایز ها تا ۳۶

۲۵۵

۳۰۰

۵۰۰

۸٫۸

ISO R898 Class 8.8

پیچ شش گوش ، آلن و استاد بولت

خشکه – فولاد با کربن متوسط با عملیات سرمایش و گرمایش

همه سایز ها تا ۳۶

۵۴۴

۶۴۰

۸۰۰

کاربرد پیچ و مهره آهن و خشکه

پیچ های آهنی بدلیل درصد کربن کمتر نسبت به پیچ های خشکه نرمتر بود و انعطاف یا چکش خواری بیشتری دارند. پیچ های آهنی معمولا به منظور اتصال های کم فشار و در نقاطی که تحت تنش کششی و برشی زیادی قرار ندارند بیشتر استفاده شده و از پیچ های خشکه کلاس ۸٫۸ معمولا در ماشین سازی ها ، انواع شیر آلات مکانیکی و صنعتی استفاده می شود.

در اینجا تنسایل کششی ، بار گواه و خواص مکانیکی کلیه گرید های پیچ و مهره را ببینید

شایان ذکر است که پیچ های آهن و خشکه هر دو در برابر عوامل خوردنده محیطی مثل محیط های مرطوب ، کلریدی ، اسیدی و آمونیاکی به شدت آسیب پذیر هستند و از این رو معمولا همراه با آبکاری گالوانیزه و یا آبکاری داکرومات مورد استفاده قرار می گیرند.

پیچ و مهره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *